Az Easy WP SMTP sérülékenységére Március közepén derült fény, miután sorra jelentek meg a támadásokról szóló jelentések. Hazánkban 20. este jelentek meg sorra az információk feltört honlapokról. Ismerettségi körömben is sorra jelentkeztek a jelzések, hogy gond van. Azon ügyfeleim részére akiknél üzemeltetem a honlapjukat, az információk megjelenése utáni órákban ellenőriztem a honlapokat és néhány esetében gyorsan helyre is állítottam a támadók okozta módosításokat. (Köszönhetően, hogy több honlap esetében már fenn volt az 1.3.9.1-es plugin verziója, amivel így meg lett előzve a baj.) Azonban sokan nem voltak felkészülve és valószínűleg az oldalaik veszélyben lehetnek.
Hogyan ismerhetem fel a támadást
A támadás sorozat esetében a legtöbb alkalommal a kezdőlap kivételével minden egyéb oldal forgalmát és a belépő oldalét is átirányították egy idegen url címre, ahol veszélyes kódok és kamu hirdetések voltak. Ezen felül létrehoztak egy devidpentesting99 nevű, [email protected] -s email című adminisztrátor felhasználót.
Hogyan oldhatjuk meg, mit kell tenni
- FTP-n csatlakozz fel a tárhelyre, vagy tárhely adminon nyisd meg a wp-config.php fájlt
- A define(‘WP_DEBUG’, false); sor után szúrd be az alábbi két sort, de ügyelj rá, hogy http vagy https kell-e! Amennyiben mappában van a WordPress oldalad, akkor a .hu/mappaneve is kell még. Ha megvagy mentsd el a fájlt.
define( 'WP_HOME', 'http://domaincimed.hu' ); define( 'WP_SITEURL', 'http://domaincimed.hu' );
- Ezután már be fogsz tudni lépni az adminba.
- Frissíteni kell az Easy WP SMTP bővítményt (minimum az 1.3.9.1-es verzióra)
- Az adatbázisban, a …_options tábla site_url és home_url sorának értékeit ellenőrizni kell.
- Ellenőrizni kell, hogy van-e olyan új felhasználó, aki adminisztrátor vagy más nem megfelelő jogosultsággal rendelkezik és ha igen, törölni kell.
- Meg kell változtatni az smtp-ben használt levélfiók jelszavát.
- Az összes szerkesztő, adminisztrátornak tanácsos jelszót cserélnie.
- Az adminban, beállítások / általános részen ellenőrizni kell, az alapértelmezett felhasználói jogosultságot.
- Nem árt FTP-n letölteni az összes fájlt és víruskeresővel ellenőriztetni.
Hogyan védekezhetünk
Repüljünk el a Holdra. Sajnos a hackerek mindig találni fognak valami támadási pontot. Az alábbi kis listában összeszedtem néhány lehetőséget, amivel csökkenthetjük az esélyét a hasonló támadásoknak és minimalizálhatjuk az ilyenkor minket érő károkat.
- WordPress biztonság növelése cikkemben jó néhány praktikát és infót összeszedtem.
- Mindig legyen biztonsági mentésünk (Ilyenkor 1 nappal korábbi dátumra vissza lehet állni kisebb oldalak esetében és úgy elvégezni a szükséges megelőző lépéseket.)
- Érdemes lehet honlapunk üzemeltetését szakemberre bízni, aki gyorsan és szakszerűen tud reagálni a helyzetre.
Akit a pontosabb részletek érdeklik, azok itt vagy itt tudhatnak meg többet a hibáról.