Hogyan gyorsíthatjuk WordPress honlapunk?
A WordPress bővítmények és sablonok többsége a fejlécben hívja meg a stíluslapok és a script fájlokat is, sőt sok esetben még a simán beszúrt javascript kódot is. Ezek közül a stíluslapok meghívása, ami a megjelenéshez feltétlen szükséges, annak a fejlécben a helye, hogy meg legyen hívva. A script kódok 99%-nak viszont a láblécben is jó, ha onnan van meghívva. Ezzel nyerhetünk kis időt és sok kicsi, sokra megy. Ezt szinte minden weboldal sebesség mérő is figyelni szokta.
Hogyan helyezzük át a script meghívásokat a láblécben?
Ha kevésbé értünk a kódhoz, bővítménnyel:
Van erre kész bővítmény: Scripts to footer. Ezzel a bővítménnyel szinte valamennyi .js fájl meghívása átkerül a láblécben, a wp_footer() meghívásba. Bővítmény az egyszerűbb módja, hogy picit gyorsítsunk a honlapunkon.
A bővítményt miután telepítettük és aktiváltuk, be kell állítanunk. Az alábbi beállítás lehetőségek vannak:
- Blog page: A bejegyzés listázós első oldalon a script-ek a láblécbe kerüljenek-e vagy nem
- Search result: Keresési találatoknál a script-ek a láblécbe kerüljenek-e vagy nem
- Post type / Bejegyzés típus: Melyiknél legyenek a script-ek a láblécbe vagy nem
- Taxonomy archives: Melyik taxonómiánál legyenek a script-ek a láblécbe vagy nem
- Author archives: Szerzők bejegyzés listázásánál legyenek a script-ek a láblécbe vagy nem
- Other archives: Egyéb archív (bejegyzés listázó) oldalakon legyenek a script-ek a láblécbe vagy nem
- Keep jQuery in the header: A jqery betöltése maradjon a fejlécben? (Sok sablon használ jquery-t, így pl. slider-ek hibásan jelenhetnek meg, amíg be nem tölt teljesen a weboldal. Ezt érdemes összetettebb sablon használata esetén bepipálni.)
Kód megadással script-ek áthelyezése
Ha saját magunk készítünk sablont vagy akár csak módosítunk, legyünk igényesek és úgy tervezzük. Számomra mindig is fontos, hogy amely feladatnál szükséges, ott a lehető legjobb megoldást válasszam. Ezért ha script meghívása szükséges, azt mérlegelem és ha kell, egyből optimalizálást elősegítendő módon, a láblécben hívom meg. A lenti példában lévő kódot a functions.php -be írjuk be, csak ne felejtsük el a saját script-jeinkre lecserélni.
A kód:
// Script betoltes a lablecbe - Rotisoft.hu - START function script_athelyezes() { remove_action('wp_head', 'wp_print_scripts'); remove_action('wp_head', 'wp_print_head_scripts', 9); remove_action('wp_head', 'wp_enqueue_scripts', 1); add_action('wp_footer', 'wp_print_scripts', 5); add_action('wp_footer', 'wp_enqueue_scripts', 5); add_action('wp_footer', 'wp_print_head_scripts', 5); } add_action( 'wp_enqueue_scripts', 'script_athelyezes' ); // Script betoltes a lablecbe - VEGE
Miért is fontos a weboldal optimalizálás?
A gyorsabb betöltődés, jobb konverziót képes adni és így növelni weblapunk hatékonyságát. A keresőoptimalizálásban is fontos szempont a weboldal sebessége.
Segédanyagok:
- Functions.php fájl szerkesztése: Magyar nyelvű, saját cikkem.
Források:
- Script to footer bővítmény (angol)
Quick FIX(megszűnt hivatkozás – speedrak.com, angol) leírás, cikk