WordPress előnyei
A bővíthetőség: A WordPress legnagyobb előnye a könnyű kezelhetősége és bővíthetősége. (Ez egyben a hátránya is, de erről később.) Temérdek sablon, megjelenés közül választhatunk. Bővítményből (cikk készültekor) a hivatalos wordpress.org bővítménytárban több mint 58.250 darab ingyenes bővítmény érhető el, továbbá több mint 6600 a Codecanon.net kínálatában. A legnépszerűbb plugin-okból több is több mint 5.000.000 aktív telepítéssel rendelkeznek.
A biztonság: a WordPress core (alap rendszere) igen biztonságos és hatalmas szakmai háttér, közösség támogatja a WP-t, így kicsi az esélye, hogy komoly, kritikus hibát tartalmazzon, hiszen több száz – ezer fejlesztő nézi a WordPress forráskódját. Továbbá a biztonság növelése sem ördöngösség.
Szakmai ismeretek nélkül használható: Így szinte bárki, szakmai ismeretek nélkül el tudja készíteni honlapját immel-ámmal, nagyvonalakban. Van elérhető ingyenes kézikönyv a használatához.
Könnyű karbantarthatóság és frissítés: Van a WordPress alap rendszerében automatikus, automatizált és manuális frissítési lehetőség is.
Teljesen ingyenes a WordPress.org-os (és .com-os egyes csomagjai) használata. A WP a GPL v2 liszensszel fut és nyílt forráskodú.
Magyar nyelven is elérhető, ráadásul a bővítmények és sablonok is lefordíthatóak könnyedén.
WordPress hátrányai
Pont amik az előnyeit adják, azok hozzák magukkal a hátrányait is. Olyan személyek is tudnak létrehozni weboldalakat, akik nem rendelkeznek szakmai ismeretekkel. Nem fognak tudni igazán hatékony, gyors és biztonságos honlapot készíteni. A WordPress alapjának nem megfelelő használata vagy elhanyagolása sajnos veszélyforrás lehet. Könnyen problémát okozhat egy rosszul megírt bővítmény vagy sablon használata. Minél több a bővítmény, annál lassabb és több hibalehetőséget tartalmazhat egy WordPress honlap.
Míg ugyanennyi funkciót egy tapasztalt WP fejlesztő megold negyed annyi és jóval minőségibb kóddal / bővítménnyel, ezáltal sokkal nagyobb biztonságot garantálva. Ez a szakmai tapasztalat az, ami egyes fejlesztők óradíján érződik.
A WordPress rossz, nem szakértő kezekben egy időzített bombává válhat. Minél kevésbé ért hozzá valaki (és minél tovább nem tartja karban) annál nagyobb veszélyforrás lehet, majd a baj bekövetkeztekört megy a hirtelen tűzoltás és egy elavult verzió adhoc foltozgatása.
Mik okozzák a leggyakoribb problémákat? Általános előfordulási gyakoriság alapján a következők: Karbantartás hiányából eredő (ezen belül is plugin frissítés elsődlegesen, továbbá megjelenés – sablon), illegális forrásból származó sablon vagy bővítmény telepítése, hozzáférés rossz kezekbe kerülése, majd WP core frissítés elmaradása. Ezek ellen megoldást nyújthat a WordPress üzemeltetés.
Mire alkalmas és mire nem?
Mint fentebb lett írtam, a WordPress egy eszköz. Ha ügyesen, jól használjuk, hatalmas portálokat, napi több tízezer látogatós weboldalakat is készíthetünk WP alapra. Ilyen például a TechCrunch, The New Yorker, BBC America, Bloomberg Professional, Variety, Sony Music, MTV News, Microsoft News Center, The Walt Disney Company és még sorolhatni lehetni. (40-es lista WPBeginner-en)
Egy rosszul kiválasztott, „hozzáértő” (vagy is kóklerek) által összerakott (mivel a fejlesztett szót nem lehet használni ilyen esetben), gyenge minőségű tárhelyen lévő WordPress sem hatékonyságban, sebességben, SEO téren nem fogja tudni felvenni a versenyt a piaci konkurensekkel. A kóklerek és ál szakemberek elkerüléséhez nagy segítséget nyújt a TrustedWP-n található WordPress fejlesztő keresés cikk, aminek elolvasását erősen ajánlom. Egy tapasztalatlan „szakember” és nem megfelelő hosting esetén már 500 – 1000 termék esetén is adódhatnak problémák, mint például betöltési sebesség, stabilitás, mely az eladások számára erős negatív hatással lesz. Így miközben úgy érzi, hogy spórolt a fejlesztés díján, nagyon is meg fogja azt fizetni.
A WooCommerce is képes megfelelő tervezéssel, szakember kezében, megfelelő hostingon 200.000 termék kezelésére is, miközben a funkcionalitás nem csorbul, sem a sebesség. Általános esetben 4.000 – 7.000 terméket kényelmesen tud a WooCommerce kezelni, úgy, hogy ne legyen szükség külön tervezésre. Azonban egy pénzt, profitot termelő webáruház esetében mindig érdemes egy folyamatos ellenőrzést és egy készenlétbe helyezett szakembert (vagy kapcsolatot) tartani.
A WordPress és WooCommerce használatával igen nagy látogatottságú, hatékony honlapot, webshopot készíthetünk kellő tapasztalattal. Azonban 250.000 termék fölötti webáruháznál már inkább egyedi vagy Magento irányába érdemes nézelődni. Funkciók tekintetében a céltól függ, hogy jó választás-e a WordPress vagy sem. Például közösségi oldalnak nem jó alap, ahogy képmegosztó portálnak sem, hogy kettő példát mondjak csak. Igen, ki lehet jelenteni, hogy a WordPress nem jó mindenre. Azonban üzleti honlapokhoz, A/B tesztelős (részben dinamikus) landing page lapokhoz, hírportálokhoz, személyes és vagy szakmai blogokhoz nagyon jó alapként szolgál, amit fejlesztéssel kiegészítve egy ár/érték arányosan nagyon jó weboldalt kaphatunk.
Minden másra pedig ott a MasterCard! 🙂
Milyen az ideális WordPress honlap?
Itt nagyon sok szempontot lehetne felhozni, azonban most fejlesztői szemmel közelíteném a meg a kérdést.
- Az ideális WordPress honlap folyamatosan karban van tartva, minél gyakrabban, annál jobb.
- Minimalizáljuk a bővítmények számát, amit kisebb kódokkal meg lehet oldani hatékonyan, azokhoz ne használjunk külön plugin-t.
- Sablonból vagy saját fejlesztésű vagy egy népszerű, rendszeresen frissítésekkel rendelkezőt válasszunk.
- A bot támadásokat és próbálkozó belépési kísérleteket ne a WordPress-el akarjuk kezelni, megfogni, hanem már domain – szerver szinten kell kezelni.
- Megfelelő, minőségi hosting vagy WordPress VPS szolgáltatásra kerül.
- Szakember rendszeresen ellenőrizze vagy monitorozza.
Hol látom a legnagyobb hibát ebben?
Nem közvetlenül magában a WordPress-ben látom jelenleg a probléma forrását. Azt látom az elmúlt évek tapasztalatából, hogy sorra jelennek meg azok a „honlapkészítők”, akik profinak vallják magukat, azonban a sablonos megoldásokon és bővítmények féktelen telepítésén túl, valós szakmai tapasztalatok nélkül készítenek honlapokat. Ezeknél sem az ügyfél megfelelő támogatását, sem az utólagos technikai segítséget nem biztosítják. Fejlesztőnek nevezik magukat, miközben a kódhoz konkrétan nem tudnak hozzányúlni, egyedi funkciót lefejleszteni. Egy rendes debuggingról (hibakeresésről) ne is beszéljünk. A megrendelő pedig nem meri frissíteni később ezt a „munkát”, nehogy megálljon. Ebből pedig egy sebezhető honlap lesz és bekövetkezhet a baj. Ezek után nem csodálom, ha a WordPress iránti bizalom csökken, pedig korántsem a rendszer hibája ez. Mondjuk ki: Hibás döntéseké, amiket Te is meghozhatsz jól vagy rosszul.