Egyre több kódoló (encrypt) vírus jelenik meg, amik könnyen örökre elérhetetlenné tehetik az adataink. Beüthet egy harver hiba, ami után lehetetlen visszaszerezni az adatainkat. A nagyobb vállalatok külön cégeket bíznak meg ezzel a feladattal, érzékeltetve az ügy fontosságát.
Ezen veszélyekre hívja fel a figyelmet a World Backup Day.
Honlapról is kell biztonsági mentés? Dehogy, ott szolgáltató!
Ha azt hiszed, hogy a tárhelyszolgáltató napi mentése 100% biztonságot nyújt, akkor el kell keserítselek. A tárhelyszolgáltatók csak meghatározott ideig és meghatározott méretű biztonsági mentést őriznek automatikusan. Ez miért is kockázatos? Nézzünk egy nemrég történt esetet:
Nemrég volt egyik szakmai Facebook csoportban, hogy az F betűs hosting szolgáltatónál volt egy „kis” gond. Ez a tárhely szolgáltató, nagyon olcsón kínál tárhelyet, amit előszeretettel rendelnek meg. Aztán a „kis” gond után megitták a levét az olcsó és nem hozzáértő szolgáltatónál. Mi is történt? Egyik honlapot feltörték és vírusos lett. Feltehetően a helytelen szerver beállítások miatt, a vírus a szerveren lévő többi honlapot is megfertőzte. Erről a szolgáltatónak fogalma sem volt. Telt az idő és jöttek a Google Search Console-tól több ügyfélnek is jelzés, hogy vírusos a honlapjuk. Aztán itt jött a hoppá. 30 napra volt csak mentés. A vírus pedig több mint 1 hónapja garázdálkodott. Ennek eredménye, hogy több tucat (vagy száz) honlap mehetett egyből a kukába vagy lehetett átnézni és javítani.
A történethez hozzátartozik, hogy a kedves (és olcsó) szolgáltató a helyreállításban nem nyújtott segítséget, csak az egyik ügyfélre hárította a felelősséget, amikor neki nagyobb része volt az ügyben.
Mi a tanulság? Ha a történetben lévő honlap tulajdonosok rendelkeznek a saját weblapjukról egy korábbi (még vírusmentes) mentéssel, akkor gyorsan és viszonylag kényelmesen helyre lehet hozni a rendet.
Milyen lehetőségeim vannak a biztonsági mentésre?
Én azt szoktam mondani, inkább legyünk túlbiztosítva, ezért Én több rétegű backup-ot szoktam ajánlani, tehát a lentieket kombinálni szoktam:
- Tárhelszolgáltató automatikus mentése: Nem kell vele foglalkozni, általában könnyű visszaállítani, nincs többletköltség, de korlátozott (hány napra visszamenőleg van, utána automatikusan törlődik) – Nem ajánlott
- Saját mentésünk a szerveren, gépünkön: Kicsivel nagyobb tárhelyméret fog kelleni, de magunk bármikor visszaállíthatjuk, akár automatizálható is, hogy magától készüljön és mi határozzuk meg, hogy mennyi ideig legyen elérhető. Ha lementjük ezen mentéseket a saját számítógépünkre, az csak még jobb, biztosabb. – Hobbi oldalakhoz ajánlott
- Külön szerverre, felhőbe mentés: Költségesebb, mivel kell egy cloud szolgáltató (például OneDrive, Google Drive, Dropbox és a többi) akiknél egy számítógép hálózaton, felhasználók egymástól jól elszigetelve tárolhatják a fájlokat. Nem helyhez kötött, mindig elérhető és van automatikus vírusellenőrzés. – Cégeknek ajánlott
Én a fentieken kívül még egy csak erre a célra tartott külső meghajtót is használok, amin az ügyfeleim honlapjainak biztonsági mentését tárolom, amit időnként frissítek és mintegy utolsó védvonalként gondolok rá.
Mikről készítsek mentést?
Céges oldalról:
- Számlák
- Szerződések
- Hivatalos dokumentációk
- Fájlok (pl. termékfotók, honlap másolata)
- Levelezés
Magánszemély oldalról:
- Személyes iratok, hivatalos dokumentációk
- Fontosabb számlák, garancialevelek
- Fájlok (pl. családi fotók, saját dokumentumok)