A BOM nem más, mint egy kis kódrészlet, amit a programok többsége helyez a fájl elejére, ezzel jelölve az UTF8-as kódolást. Azonban a programok szinte 100%-a enélkül is felismeri ma már az UTF8-at, BOM ide vagy oda. A BOM csak rontja a visszafelé történő, régebbi módokhoz szánt kompatibilitást. Emiatt a többségnél már ahelyett, hogy segítene, inkább hátráltat minket. Ezért is kell egyes fájlokat BOM nélkül menteni. Persze legyen mindig egy másolat, egy biztonsági mentés a fájlról, mielőtt módosítanánk, szerkesztenénk.
Most, hogy már ismerjük azellenséget, rátámadhatunk és megoldhatjuk a problémát. Szükségünk lesz egy megfelelő fegyverre, egy rendes programra, szoftverre. A Windows beépített szövegszerkesztője ugyan képes UTF8-ban menteni, (Win7-től felfele biztosan) csak a BOM kódrészletet mindig odateszi. Íme egy lista, hogy mely programokkal lehet menteni UTF8-ban, BOM nélkül. (A lista a teljesség igénye nélkül készült, csak pár szoftver van megemlítve.)
- Windows-ra: NotePad++, PsPad, InType
- Mac-re: TextMate, Coda
Mi a NotePad++ programját ajánljuk, hisz rengeteg funkcióval bír és nem mellesleg tud magyarul is. Nézzük a mentés lépéseit!
- Szerkesztendő fájl megnyitása.
- Módosítások elvégzése.
- Mentés előtt a felső sorban kattintsunk a Kódolás menüpontra, majd a lenyíló listában erre: Átalakítás UTF-8 kódlása BOM nélkül
- Mentsük el a fájlunkat.
A lenti képen új dokumentum nyitásánál használandó részt emeli ki kékkel. Ha má van tartalom a fájlban, akkor lentebb, az „Átalakításos” sort használjuk!
Igazából ennyi az egész. Nem kell semmi ördöngösségre gondolnunk. Amennyiben megakadnál, kérdésed lenne, tedd fel nyugodtan hozzászólásba vagy írj nekünk.
Források:
- UTF8 és BOM – Wikipédia leírása
- NotePad++ – A hivatalos weboldal és letöltési lehetőség